Dünya Şampiyonası'nda İz Bırakanlar

LütfenGirişya daKayıt Olİçerikleri beğenmek için.
Haber

2015 Dünya Şampiyonası SKTelecom T1’ın zaferiyle sonuçlandı ve uzun yıllar hatırlanacak birçok anı da beraberinde getirdi. Seçtiği şampiyonlar ve gösterdiği performanslarla Dünya Şampiyonası’nda iz bırakan oyuncular Riot Games ekibi tarafından derlendi

Maple

Turnuva başlamadan önce orta koridor metasının kontrol büyücüleri etrafında döneceği, agresif şampiyonların ise fazla seçilmeyeceği görüşü hakimdi. Şampiyona genelinde bu görüş doğru çıktı ve birçok kontrol büyücüsü maçlarda etkisini gösterdi, ancak bir isim LeBlanc ile öyle işler yaptı ki, hem izleyicilere görsel bir şölen yaşattı hem de takımının A Grubu’nu zirvede bitirmesinde büyük rol oynadı. Maple, turnuvaya istediği gibi başlayamayan Flash Wolves’un itici gücü olmasının yanısıra LeBlanc performansıyla da akıllarda yer etti. Grup aşamasının 2. haftasında 3 maçta 3 galibiyet alan ve grubunu lider bitirmeyi başaran Flash Wolves’ta bu başarının en büyük mimarlarından birisi rahat olduğu şampiyonu seçerek harikalar yaratan Maple’dı.

LeBlanc ile 15.3 KDA yakalayan Maple, çeyrek final serisinde Origen’in bu şampiyonu 2 kere yasaklamasına yol açtı. Flash Wolves belki çeyrek finali aşmayı başaramadı ama Tayvanlı oyuncunun LeBlanc ile CLG, KOO ve OG’ye karşı oynadığı 3 maçta toplam 3 kere ölmesi, onun bu listede olmayı ne kadar hak ettiğinin bir göstergesi.

Rekkles

Turnuvanın belki de en beklenmedik şampiyon seçimi Fnatic’ten geldi: Nişancı rolünde Kennen. Kazanma hırsı ve yeteneğiyle bilinen İsveçli nişancı Rekkles, takımının kompozisyonuna uyum sağlamak adına hasar özelliklerinden çok işlevselliğiyle ön plana çıkan Kennen ile harikalar yarattı. Yarı finale kadar oynadığı 3 maçta takımına galibiyeti getiren ana etkenlerden olup, Kennen ile 12 KDA’ya ulaşan Rekkles, Kalista benzeri bir eşya dizilimi gerçekleştirdiği Kennen ile takım savaşlarında ön saflarda yer aldı ve özellikle müthiş kullandığı Yıldırım Yağmuru yeteneğiyle takım savaşı odaklı bir oyun oynayan Fnatic’e çok şey getirdi.

Bu seçim belki Fnatic’e tüm maçlarda galibiyeti getirmedi ve takım turnuvaya yarı finalde veda etti ancak Rekkles’ın bu seçimi o kadar etkiliydi ki, diğer takımların da bu şampiyonun etrafında oynamak adına antrenman yaptığına ve Fnatic’in Kennen’ı almasını engellemek için seçmek veya yasaklamak zorunda kalmalarına şahit olduk.

MaRin

2015 Dünya Şampiyonası’nın En Değerli Oyuncusu MaRin’in Renekton’la ne kadar etkili olduğunu çok basit bir şekilde açıklayabiliriz: Final serisinde, KOO Tigers 4 maçta da ilk yasaklama hakkını Renekton’dan yana kullandı. MaRin’in Fiora ile 5-0, Rumble ile 4-1’lik bir galibiyet-mağlubiyet oranı var, o zaman neden Renekton? Çünkü MaRin Dünya Şampiyonası’na Renekton tehditiyle gelerek takımına stratejik olarak büyük bir avantaj sağladı. Şampiyon seçim ekranında son tercihini genelde üst koridora bırakan SKT için MaRin, EDG’ye karşı 10-0-6’lık Renekton performansından sonra rakiplerini tüm seçim yasaklama stratejilerini Renekton üzerine kurmak zorunda bıraktı, bu da SKT’ye üst koridorda istediği şampiyonu seçebilme rahatlığını verdi.

MaRin belki turnuva boyunca sadece 3 kere Renekton oynadı ama rakipler üzerinde yarattığı psikolojik baskı ve EDG’yi darmadağın edişi turnuvaya damga vuran olaylardan biriydi.

xPeke

xPeke D Grubu’nun 2. maçında TSM’e karşı Anivia seçtiğinde Fransız seyircilerin tepkisi görülmeye değerdi. Kontrol büyücülerinin atası konumundaki Buz Ankası, son zamanlarda Froggen dışında adı kimseyle anılmayan bir şampiyon haline gelmişti, fakat Origen’in İspanyol yıldızı xPeke ilk olarak gruplarda gösterdiği Anivia silahını çeyrek finalde de kuşandı ve Flash Wolves’un adeta buz tutmasına yol açtı. Dünya Şampiyonası öncesinde Origen’in en çok eleştirilen oyuncusu olan xPeke, Anivia seçtiği 5 maçta sadece SKTelecom T1 karşısında mağlubiyet yüzü gördü. Eski performansına dönmekle kalmayıp Anivia gibi kimsenin beklemediği bir tercihi 2015 Dünya Şampiyonası’nda oynayan tek isim olan xPeke’nin, tecrübesini kendisi gibi tarihi bir şampiyonla Vadi’ye yansıtması herkesten alkış topladı.

İspanyol oyuncu istatistiksel olarak inanılmaz sayılara imza atmadı, ancak maçların tümünde, istatistiklerin yalnızca bir perde olduğunu ve istatistiklere yansımayan ufak detayların sonuca ciddi bir şekilde etki edebileceğini bizlere gösterdi.

Smeb

KOO Tigers için genelde “yıldızı olmayan, takım oyunu üzerine kurulu bir kadro” tanımlaması yapılsa da, Dünya Şampiyonası’ndaki bazı maçlarda bu durumun değiştiği inkar edilemez bir gerçek. Çünkü final serisinde KOO Tigers, SKTelecom T1’ı karşısında galip gelebilseydi, En Değerli Oyuncu ödülü MaRin yerine muhtemelen Smeb’in ellerinde havaya kalkacaktı. Oynadığı 17 maçın 7’sinde Fiora tercih eden Smeb, bu şampiyonla %71.4’lük bir galibiyet oranı tutturarak etkisini gösterdi. Aslında turnuva boyunca birçok şampiyonla iyi performans gösteren bir oyuncudan bahsediyoruz ama Fiora’nın Dünya Şampiyonası’ndaki en iyi temsilcisi kimdi sorusunun cevap yüksek ihtimalle Smeb olur.

Smeb, şampiyonada 15-0’lık seri tutturan SKT’nin bu serisini bitirmekte de büyük rol oynadı ve en üst seviye üst koridor oyuncularından birisi olduğunu kanıtladı. Fiora ise bu yolda onun en bir numaralı yoldaşıydı.

Faker

Bu kadar isimden bahsettik ama en iyisini sona sakladık. Tamam, Faker zaten Dünya Şampiyonası’ndan önce de turnuvaya damga vurması beklenen isimdi, ancak yaptığı sürpriz tercihle ve bu şampiyonla yaptığı müthiş oyunlarla Faker adeta bir resital sergiledi. Bir şampiyonu seçtiğinde daha seçim yasaklama ekranında psikolojik olarak maçı kazandıran bir oyuncu düşünün. İşte o oyuncu Faker, o şampiyon ise Ryze. Faker Dünya Şampiyonası’nda 5 kere Ryze oynadı, SKT bu maçların hepsini kazanırken skorların %30’unu alan isim Faker’dı. Koreli yıldız bu 5 maçta toplam 4 kere öldü, 28 skora imza attı, turnuva boyunca ortalama maç süresi 34 dakika olan SKT’nin Ryze seçilen maçları ortalama 29 dakikada kazanmasını sağladı.

Şampiyonun belirlendiği finalin 4. maçında, 5 KOO Tigers oyuncusunun yanlız yakaladıkları Faker’dan kaçması aslında bu oyuncunun ellerinde Ryze’ının ne kadar ürkütücü olduğunun 10 saniyelik bir özetiydi. Belki Faker Ryze ile takla atamadı ama rakiplerinin takla atmasına tek başına engel olarak 2015 Dünya Şampiyonası’nda adından en çok söz ettiren oyuncu olmayı başardı.

Yorum Bırak