Oyun Tarihinde Bu Hafta: 13 Mayıs – 19 Mayıs

LütfenGirişya daKayıt Olİçerikleri beğenmek için.
Haber

Oyun tarihindeki önemli anları bizlere hatırlatan yazı dizimize kaldığımız yerden son gaz devam ediyoruz. Bu haftaki yazımızda sektörün en kült oyunlarının  bulunduğu bir yazı bizi bekliyor. Çayınızı, kahvenizi aldıysanız başlayalım.

Bu haftanın ilk başlangıcını yapacağımız tarih 15 Mayıs 1996. E3’te ikincisinin düzenlendiği ve hemen öne çıkan Nintendo, yeni oyun sistemi olan Nintendo 64’ün sırlarını ortaya çıkarıyor. Sony ile anlaşarak CD-ROM kullanacak bir sistem üzerinde çalışacağı iddia edilen Japon firma, bu anlaşma bozulduktan sonra kartuşlu konsolları kullanmaya devam edecektir. Konsol üzerinde gösterilen ilk oyunlar da Nintendo’nun maskotu Super Mario 64 ve Pilot Wings olmuştur. Hala kullanılan bir konsol olan Nintendo 64, döneminin ilerisinde ve bir o kadarda  yenilikçi olan kumandası ile de dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştı.

 

Star Wars “prequel” serisini başlatan Episode 1: The Phantom Menace’ın akılda kalan sahnelerini sorsak, aklınıza pod yarışlarının gelmesi oldukça yüksek bir ihtimale sahip. Bu tehlikeli yarışlar o kadar ilgi çekmişti ki bazılarınızın hala hatırladığı Star Wars Episode 1 – Racer oyununun çıkmasına sebep olmuştu. 18 Mayıs 1999 tarihinde Windows ve Nintendo 64 için Amerika’da çıkış yapan oyun farklı araçlar ve filmden karakterler ile pod yarışlarının tadına varmamıza olanak sağlıyordu. Bu oyun ilk gününden itibaren kült bir isme dönüşmüş, 2002 yılında ise 2. bir oyuna kavuşmuştu.

MMORPG’lerin popülerliğinin giderek arttığı yıllarda sektöre giriş yapmak isteyen Final Fantasy serisi, herkes tarafından Final Fantasy Online olarak bilinen FF XI’i piyasaya sürdü. Takvimlerimiz 16 Mayıs 2002’yi gösterirken çıkan oyunda Vana’diel üzerinde geçen bir senaryoya eşlik ediyorduk. Çapraz platform desteğinin sunulduğu nadir MMORPG’lerden biri olan Final Fantasy Online, 6 farklı ek paket ile 2016 yılına kadar hayatta kalmayı başarmıştı. PS2 ve Xbox 360 üzerindeki sunucuları hala kapalı olan oyun PC üzerinden hala oynanabiliyor.

Filmleriyle hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan Matrix serisinin ilk oyunu olan Enter the Matrix, 15 Mayıs 2003‘te oyun piyasasına giriş yapmıştı. The Matrix Reloaded’ın kaldığı yerden devam eden Enter The Matrix, Wachowski kardeşler tarafından yazılmış ve yönetilmişti. Evde bir Matrix oyunu oynamanın heyecanını herkes tattıran ve Enter The Matrix’in çıkışından itibaren 18 gün içinde 2.5 milyon fiziksel kopya satmayı başarmıştır. Bu satış oranı oyunun kötü incelemelerinin gölgesinde bıraktığını söyleyebiliriz. piyasaya pek çok bug ile sürülmüş olan Enter the Matrix, çok fazla kötü eleştiri alacak ve toplamda sadece 5 milyon gibi bir satış rakamına ulaşabilecekti.

Şimdi önümüzde efsanenin kendisi Red Dead Redemption bulunuyor. 18 Mayıs 2010’da piyasaya sürülen iki kült oyundan ilki olan RDR, eski bir kanun kaçağı olan John Marston’ın hikayesini anlatıyor. Devlet tarafından zorlanarak eski defterleri kapatması için görevlendirilen Marston, geçtiğimiz sene çıkan ikinci oyunda da kendine yer bulmuştu.

Aynı tarihte çıkan bir diğer oyun ise Prince of Persia serisinin – maalesef – son oyunu olan The Forgotten Sands. Yeni “element” tabanlı mekaniklerini ve yüksek inceleme notlarına rağmen aradığı başarıyı elde edemeyen Prince of Persia serisi, ne kadar çok derinlemesine bir hikayeye sahip olsa da satış oranın düşük olması bizleri hayli üzdü, bir seriye daha veda ediyoruz.

Günümüzde hala oyun endüstrisinin yaşadığı en büyük skandallar arasında kendine yer bulan L.A Noire da bu hafta aramıza katılan oyunlar arasında. 17 Mayıs 2011’de, söz verildiği tarihten tam 7 yıl sonra piyasaya sürülen oyun, kaliteli bir dedektiflik hikayesi anlatıyor olsa da geliştirme ekibinin yaşadığı süreç çok daha ilginç. Team Bondi’nin geliştiricileri haftada 100 saat çalıştırdığına dair ortaya atılan spekülasyonlar, firma içi e-postaların ortaya çıkması ile doğrulanmıştı. Çıkış süresi gittikçe uzayan oyun, daha sonra Rockstar geliştiricileri tarafından tamamlanmış ve Team Bondi’nin kapılarını kapatmasına sebep olmuştu.

Ziyaret edeceğimiz son tarih ise 18 Mayıs 2012. Ailesini ve sevdiklerini kaybederek derbeder olmuş Max Payne’in hikayesinin devamı niteliğindeki Max Payne 3, bu tarihte ilk önce PS3 ve Xbox 360 üzerinde çıkış yapıyor. 2. oyundan 9 sene sonrasını anlatan MP 3’te, acısını alkol şişelerine ve ağrı kesicilere gömen bir Max ile karşılaşıyoruz. Çeşitli olayların ardından Raul Passos adlı zengin bir iş adamının güvenlik teklifini kabul ederek eski hayatını geride bırakan kahramanımız, Brezilya’da kendini bekleyen tehlikelerden habersiz şekilde yeni bir hayata başlıyordu.

Yorum Bırak