En İyi 5 Açık Dünya Oyunları 2017

LütfenGirişya daKayıt Olİçerikleri beğenmek için.
Haber

 

Hiç şüphesiz oyun dünyası günümüzdeki en geniş evrenleri içinde barındırıyor. Oyunlardaki büyük haritaları serbest bir şekilde gezmekte oyuncuların ilgi kaynağı oluyor. Ya şehirlerdeki kırsallarda, ara sokaklarda ya da dağlarda, bayırlarda gezmek insana oynama duygusunu pek olmasa da aşılıyor ve oyunda vakit harcamamızı sağlıyor.

Büyük haritalarda doyasıya gezip eğlenebildiğiniz Açık Dünya oyunlarını sizin için bu listemizde listeledik.

 

 

5. Minecraft

Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yapmanızı sağlayan 3 boyutlu oyundur. Programın ilk sürümleri Markus “Notch” Persson tarafından geliştirilmiştir ve Notch’un kurduğu Mojang şirketi çatısı altında geliştirilmektedir. Oyun; Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Minecraft, 16 Mayıs 2009’da halka açık sürümden önce toplam 1 haftada yazılmış ve TIGSource forumlarında yayınlanmıştır ve oyun popülerliğini, dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır.

Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir. Oyun ile birlikte Mojang, daha sonra 2,5 milyar $’a Microsoft’a satılmıştır. Minecraft’ın 3 platformu vardır: Pocket Edition (mobil sürümü), Computer Edition(bilgisayar sürümü) ve Console Edition (konsol sürümü). Ayrıca ileride çıkması planlanan eğitim amaçlı Education Edition (eğitim sürümü) üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

 

 

 

4. Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands

Soğuk savaş dönemi ve sonrasında yazdığı romanları ile ünlenen Tom Clancy, şimdiye kadar oyun dünyasına Rainbow Six, Splinter Cell, Ghost Recon gibi ünlü serileri hediye etti. Tom Clancy imzası ile satışa sunulan neredeyse tüm oyunlar, taktiksel oynanışa, gizliliğe ve tadında bir aksiyona sahipti. Özellikle Ghost Recon serisi ile kimi zaman geçmişe, kimi zaman ise geleceğe dokunan Tom Clancy, Ubisoft’un da adını güçlendiren ünlü isimlerden biri olmayı başardı.

Şimdiye kadar karşımıza çıkan tüm Ghost Recon oyunları kendi çizgisinde gizlilik ve taktiksel oynanışa yoğunluk gösteriyor, bizleri bölüm bölüm hazırlanan yapısı ile içerisine çekmeyi başarıyordu. Ancak çevirimiçi oyunların günümüzde adeta piyasayı domine etmeye başlaması, Ubisoft’ta da planları değiştirdi ve Ghost Recon serisi Wildlands ile ilk defa açık dünya türüne adım attı. Bizleri 2019 yılında kurgusal bir Bolivya’ya götüren yapım, Meksika’lı uyuşturucu karteli Santa Blanca’nın kuyusunu kazmak için görevlendiriyor.

 

 

 

 

3. The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Skyrim 5 yıl önce çıkmasına karşın hala birçok oyuncu için farklı bir yere sahip bir oyun. Açık dünya öğeleri sayesinde birçok kişi saatlerce belki de günlerce Skyrim dünyasını yaşadı. Yeni gelen Skyrim Special Edition ise eski oyunu yepyeni grafikler ile bize sunuyor.

 

 

İlk Skyrim için Dawnguard, Dragonborn ve Hearthfire indirilebilir içerikleri çıkmıştı. Eğer bu içeriklere sahipseniz Skyrim Special Edition’ı ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz. Aksi takdirde oyunu satın almanız gerekiyor. Peki Special Edition’ı özel yapan tarafı nedir?

Special Edition az önce bahsettiğim indirilebilir içerikler oyunun içine kurulu olarak geliyorlar. Oyunun görsel kısmı da oldukça geliştirilmiş. Fallout 4 için kullanılan Creation Engine bu oyun için de kullanılarak, güneşten gelen parlama etkisi gibi birçok yenilik Skyrim içinde kullanılabilir hale gelmiş. Ancak aynı şeyi maalesef karakter modelleri için söylemek mümkün değil. Eski oyundaki en çok eleştirilen ruhsuz animasyonlar aynı şekilde Special Edition’da varlar.

 

2. The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3: Wild Hunt, CD Projekt RED tarafından geliştirilen, Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından Kuzey Amerika’da, Namco Bandai Games tarafından ise Avrupa’da yayımcılığı yapılan üçüncü şahıs nişancı türü rol yapma oyunudur. Oyun 19 Mayıs 2015’te yayınlanmıştır. Yayınlandıktan altı hafta sonra 6 milyondan fazla kopya satmıştır ve Golden Joystick Awards,The Game Awards, Game Developers Choice Awards, ve SXSW Gaming Awards dahil olmak üzere 250’den fazla site tarafından yılın oyunu seçilmiştir.

The Witcher 3: Wild Hunt, serinin diğer oyunları gibi Geralt of Rivia’nın hikâyesini konu alıyor. İkinci oyunun sonunda yaşanan olayların üzerinden altı ay geçer ve Geralt’ın hafızası yerine gelir. Hafızasını geri kazanan Geralt, kayıp aşkı Yennefer’ı aramaya başlar. Ardından Ciri’yi geri getirmek için Emhyr var Emreis’den hayatının en büyük kontratını alır ancak bu hiç kolay olmayacaktır çünkü Ciri’nin peşinde Wild Hunt vardır.

 

 

 

 

1. Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V (kısaca GTA V veya GTA 5), Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin beşinci oyunudur. 17 Eylül 2013 tarihinde PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya çıkmıştır. Oyunun grafikleri güncellenmiş yeni nesil sürümünün PlayStation 4 ve Xbox One için 18 Kasım 2014 tarihinde, Windows için 14 Nisan 2015 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyun Kaliforniya eyaletinin güneyini temel alarak oluşturulmuş olan San Andreas eyaletinde geçmektedir. San Andreas, büyük ölçüde Los Angeles şehrine dayanılarak oluşturulmuş olan Los Santos adlı şehirden (GTA San Andreas oyunundakinin güncellenmiş hali) ve büyük kırsal alanlardan oluşmaktadır. Seride bir ilk olarak oyunda üç ana karakter bulunmaktadır: Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton. Oyunun bütçesi 170 milyon sterlindir

 

 

 

 

 

Sizde bu liste hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorum Bırak