En İyi 5 Hayatta Kalma Oyunu

LütfenGirişya daKayıt Olİçerikleri beğenmek için.
Haber

Sürekli yeni hayatta kalma oyunları çıkmakta fakat pek tutulmadan ilk günündeki kadar sevilmeyip düşmekte. Herkesin oynamayı çok istediği bir tür olan Hayatta Kalma oyunları hem tek başına hem de takım ile başlı başına bir eğlence kaynağı. Bu listede kendi düşünceme göre listelediğim oyunları göreceksiniz. Bu oyunlar daha çok takım ile oynanmayı gerektiren(Zorunlu değil fakat yalnız başınıza gerçekten çok sıkıcı.) Hayatta Kalma türünde oyunlar. Listedeki oyunların yan kategorilerine bakacak olursak;

Crafting

Yerlerden eşya toplayarak, ağaç, maden kazarak ya da bazı oyunlarda belirli zaman durduktan sonra verdikleri materyalleri kullanarak eşya üretmeye denir. Hayatta Kalma oyunlarının dışında RPG oyunlarında da bu içeriğe aşinayız.

 

BUILDING

Topladığım materyaller ile bizlere ev ya da diğer şekillerde yapılar yapmamıza olanak sağlayan bir sistemdir. Çok olmasa da bazı RPG oyunlarında bu içeriği görmekteyiz.

 

SURVIVE

Zorlu dünya ya da evren yaşamında yemek, su ve düşman ihtiyaçlarını giderme ve olabildiğince uzun bir süre varlığını devam ettirerek oyunda kalmamıza Hayatta Kalma yani SURVIVE denir.

 

OPEN WORLD

Oyundan oyuna değişen kocaman haritalarını gezmemize olanak sağlayan Survival oyunlarını Survival yapan en büyük kriterdir Open World özelliği. Yalnızca Hayatta Kalma oyunlarında olmasa da çoğu oyun ortamında bu özellik çok değerlidir.

 

 

Hayatta Kalma oyunlarını az çok tanıdıysanız fazla uzatmadan listeye geçmek isterim.

 

5.  OUT OF REACH

Bir adaya düşüp üç tane dilek dilemek yerine, adanın kendisi olma yolunda ilerlemek isteyenlerden misin? Bu yazdığım giriş sana da çok mu garip geliyor? O zaman yaklaş; heyecan ve macera burada!

Out of Reach’in çıkış tarihine Steam üzerinden bakacak olursanız 9 Haziran 2015 ibaresini göreceksiniz. Fakat tıpkı birçok erken erişimli oyunda olduğu gibi bu tarih aslında çok da bir şey ifade etmiyor zira oyunumuz halen yapım aşamasında. Kimileri erken erişim temasından çok sıkılmış durumda ama gördüğüm kadarı ile bu mekanik sayesinde normalden çok daha fazla yapımcının elini taşın altına koyduğunu görüyor, camianın bir anlamda birlikte hareket ettiğini anlıyorum.

 

4. THE FOREST

Oyunumuz açık alpha aşamasında bir first-person açık dünya hayatta kalma oyunu. Zaten son zamanlarda en çok tutulan oyunlar bağımsız yapımcılar tarafından yapılan birbirinden pek farkı olmayan açık dünya-hayatta kalma oyunları oldu. Oyun Endnight Games adında ufak bir oyun stüdyosu tarafından yapıldı. Gerçi yapıldı demek pek doğru olmaz çünkü Steam’in yeni sistemine bağlı olarak artık yapımcılar oyun bitmeden satışa koyuyor. Genelde sonuç aynı, oyun en çok satan oyun oluyor, yapımcı parayı alıyor ve oyun bitmek bilmiyor. “Alpha” adı altında oyunun küçük oynanabilir bir kısmı varken uygun fiyatlı olarak piyasaya çıkıyor. Oyun tam olarak çıktığında da fiyat iki üç katına kadar artıyor. Böyle bir durumdaki oyunu almak mantıklı mıdır? Oyununa göre değişir, DayZ bitmek bilmeyen ve muhtemelen bitemeyecek bir oyun. Ama Steam’de alpha olarak çıkmış ve bitirilmiş örnekler de var.

Bu oyunda o örneklerden biri olacağa benziyor, iki haftada bir oyunun ana menüsündeki geri sayım ile güncelleme geliyor ve bu güncellemeler ufak tefek güncellemelerden (Yok efendim burun düzelttim, kan efekti düzelttim) ziyade büyük eklemeler oluyor. Fazla saptırmadan konumuza dönelim. The Forest, 30 Mayıs 2014’te Steam’de piyasaya sürüldü. Üzerinden 4 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen gelen yenilikler ve düzeltmeler tatmin edici düzeyde.

3. RUST

Rust adlı oyun daha öncesinden Garry Mod gibi başarılı bir oyunun yapımcısı olan Facepunch Studios tarafından geliştiriliyor. Uzun süredir Valve’ın oyun platformu olan Steam’in en çok satan 10 oyunu arasında üst sıralarda yer alan Rust yine epeyce bir süredir DayZ ile kıyasıya bir mücadele veriyor. (satış rakamları konusunda) İşin ilginç kısmı hem DayZ, hem de Rust henüz Alfa aşamasında olan oyunlar ve buna rağmen Steam’in en çok satılan ve en çok oynanan oyunları arasında üst sıralarda yer alıyorlar. Şu an için Rust’ın Steam üzerinde ki fiyat etiketi 19.99 dolar ve muhtemelen oyunun fiyatı ilerleyen zamanlarda aşağı çekilmeyecek (tabi ki ilerleyen zamanlarda özel indirimler olabilir bunlar hariç).

Genel açıdan baktığımızda oyun Minecraft’a biraz benziyor diyebiliriz. Zaten Rust’ın yapımcıları oyunu tanımlarken hayatta kalma temalı bir oyun tıpkı DayZ, Minecraft ve Stalker gibi diyerek bu durumu kabul ediyor. Oyunda vahşi doğanın ortasında elinizde bir taş, meşale ve sağlık paketi ile başlıyorsunuz. Daha sonrasında medeniyetin basamaklarını teker teker tırmanıyorsunuz. Öncelikle kendinize taştan bir balta yapıyor ve avlanıyorsunuz daha sonrasında yay yapabiliyor ve daha ileride kendinize modern silahları yapabiliyorsunuz. Dediğimiz gibi medeniyetin en alt seviyesinden başlayarak en yüksek seviyeye kadar çıkabildiğiniz bir oyun Rust.

 

2. ARK : SURVIVAL EVOLVED

Donmak, açlıktan ölmek ve çırılçıplak kalmak – ARK adında gizemli bir adaya ayak bastığınızda bu sorunlarla yüzleşiyorsunuz. Hayatta kalma serüveniniz boyunca kötü hava şartlarına, diğer oyunculara ve dinozorlara karşı mücadele edin.

Hayatta kalma şansınızı artırmak için çevreyle etkileşime geçin.

Yüzlerce oyuncuyla çevrimiçi ya da yerel olarak oynayın. Çevrimiçi çok oyunculu modu ARK: Survival Evolved deneyimine yeni boyutlar ekledi. Diğer oyunculara karşı savaşın ya da takım olun ve bir kabile kurun.

Oyun tarzınıza göre karakterinizi ve eşyalarınızı tek oyunculu ve çok oyunculu modlar arasında taşıyın.

 

1.  CONAN EXILES

Sandbox ve çoklu oyuncu kriterlerine sahip olan, günümüzün birçok oyunu gibi, ciddi anlamda çok büyük bir haritada, eşyalar üreterek, kaynaklar toplayarak, açlıktan veya susuzluktan ölmemeye çalışarak, hayatta kalmak içi çabaladığımız bir oyun. Elbette, sürekli tehdit altında tutan düşmanları da saymadan geçmemek gerek. Sürgün yediğimiz topraklara adım attıktan bir süre sonra, gösterilen yolu izlerken, “bat demon” adı verilen dev bir yarasa bekliyor oluyor. Daha henüz yeni başlamışken böyle bir yaratık ile karşılaşmak ise, büyük bir zorluk olarak nitelendirilebilir. Merak etmeyin, zararı dokunmuyor, ama size zarar vermeyeceğini anlayana kadar yaşanılan korkunun etkisi fazlasıyla yeterli. Oyun, düşman açısından da zorluğunu, daha ilk adımlarımızda, bu yolla hissettiriyor.

 Yazıda belirtmediğimiz ya da bu oyun daha iyi diyebileceğiniz oyunları yorum yoluyla bize verip bizi de bilgilendirmeyi unutmayın.

Yorum Bırak