Tüm Zamanların En Çok Satan 5 Konsolu

LütfenGirişya daKayıt Olİçerikleri beğenmek için.
Haber

5) Nintendo Wii

Aynı dönemde satılan, teknik olarak kendisinden daha güçlü olan PS3 ve Xbox 360’ı geride bırakarak toplamda 101.2 milyon adet sattı. 2006 senesinde piyasaya sürülen Wii, harekete duyarlı Wii Mote controller ile oyun dünyasına yepyeni bir konsepti kazandırmıştı. En sevilen oyunları arasında şüphesiz Mario Galaxy serisi bulunuyordu. SONY DSC

4) Sony Playstation (PSX, PSOne)

Nintendo’nun, sürpriz bir karar alarak Sony ile ortaklığına son vermesinin ardından bu duruma atarlanan Sony, kendi konsolunu üretme kararı aldı. Böylece Sony’nin ilk konsolu, Playstation doğmuş oldu. 1994’den 2006 senesine kadar satılan PS, 104.25 milyon adet ile, konsol sektöründe 100 milyon satış rekorunu kıran ilk ürün olmuştur. CD teknolojisinin yeni olduğu bir dönemde, müzik CD’leri çalabilmesiyle göz dolduruyordu. En popüler oyunları arasında Crash Bandicoot, Tekken, Wipeout, Final Fantasy 7, Gran Turismo, Metal Gear Solid, Resident Evil ve Tomb Raider gibi isimler vardı.

3) Nintendo Game Boy (GB)

Nintendo’nun, 1989 ila 2003 yılları arasında, toplam 118.69 milyon kez ürettiği GB, dünyanın ilk mobil konsolu olma ünvanına sahip. En yakın rakipleri Sega Game Gear ve Atari Lynx’in aksine renksiz bir ekrana ve daha basit bir işlemciye sahip olmasına karşın, pil ömrü, oyun arşivi ve Pokemon serisinden dolayı açık fark atmıştır. Pil ömrü demişken; 4 tane AA kalem pil ile yaklaşık 30 saate kadar oynayabiliyordunuz.

2) Nintendo DS

2004 senesinde çıkan DS, sahip olduğu 2 adet LCD ekranı sayesinde sıra dışı bir mobil konsoldu. Alttaki ekran aynı zamanda dokunmatik özellikteydi. 2004-2014 seneleri arasında üretilen DS 154.88 milyon kez satarak tüm zamanların en çok satan 2. konsolu oldu.

1) Sony Playstation 2

Tüm zamanların en çok satan, en başarılı konsoluna. 2000 yılında piyasaya çıkan PS2 tam olarak 157.68 milyon kez üretilmiştir. O dönemde rakipleri Microsoft Xbox, Nintendo GameCube’u açık bir farkla geride bırakmış, Sega Dreamcast’in sonuna neden olmuş, böylece Sega’nın konsol hayatına son vermiştir. PS2 DVD filmleri oynatabiliyordu, üstelik her DVD oynatıcıdan daha ucuzdu. Sony gerçekten çok doğru bir hamle yapmıştı. PS2 3870 oyun ile en geniş arşivlerden birine sahip. Grand Theft Auto serisi, Gran Turismo, Devil May Cry, God of War, Metal Gear Solid 2 ve 3 gibi oyunlar.

Yorum Bırak