Üç Boyutlu Yazıcıyla Üretilen Roket Uzaya Fırlatıldı

LütfenGirişya daKayıt Olİçerikleri beğenmek için.
Haber

Üç Boyutlu Yazıcıyla Üretilen Roket Uzaya Fırlatıldı.  2006. Yılında kurulan Rocket Lab şirketi tarafında üretilen Roket Uzaya fırlatıldı. Günümüzde. Uzaya Fırlatılan yüzlerce rocket var bu roketi onlardan özel kılan ise 3 Boyutlu yazıcıyla yapılması.

Günümüzde yaygınlaşan 3 boyutlu yazıcılar. Artık neredeyse her maddeyi yapabiliyor. Tıp sektöründe bile kullanılan kalp, böbrek gibi organlarımızı bile aynısını yapabilen bir klonlama aracı halini almıştır. Ama büyük bir roket yapıp onu uzaya göndermek. Hem maddi açıdan büyük bir tasarruf sağlıyor.  ABD-Yeni Zelanda ortaklığı olan Rocket Lab şirketinin, üç boyutlu yazıcı kullanarak ürettiği roket, Yeni Zelanda’nın kuzey adasındaki Mahia bölgesinden fırlatıldı.

ROKETİN ÜRETİMİ 4 YIL SÜRDÜ

Şirketin amacı uzayı daha ulaşılabilir kılmak. Electron isimli 17 metre uzunluğundaki roketin üretimi 4 yıl sürdü. Electron, Yeni Zelanda’daki tesisten fırlatılan ilk roket oldu.

Fırlatışın maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar. Rocket Lab roketleriyle uzaya uydu fırlatma fiyatları ile 77 bin dolardan başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir