Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!

Teknoloji

Playstation 5 Sonunda Duyuruldu Oyuncular ve Sistem Gereksinimleri

Sony tarafından düzenlenen canlı yayında, PlayStation 5 ‘e çıkacak yeni oyunlar ve yepyeni tasarımı ile ps5 duyuruldu.

Tarih:

on

Playstation 5

Playstation 5 tasarımı ve özellikleri en sonunda ortaya çıktı. Sony firması bildiğiniz gibi yeni nesil oyun konsolu Playstation 5’i uzun bir süre önce duyurmuş olsa da konsolun tasarımını bir türlü görememiştik. 11 Haziran 2020 günü Sony tarafından gerçekleştirilen canlı yayında, Playstation 5’e çıkacak birçok oyun tanıtıldı. Yayının sonuna doğru, Sony büyük bombayı patlattı ve PS5’in tasarımı ilk kez gösterildi.

Sony’nin bu sefer farklı bir yol izlemeye karar verdiği de kesinleşmiş oldu bu video ile. Öncesinde tanıtılan DualSense çift renkli gelince, kimileri sevmiş kimileri de eleştirmişti. Kendi renk tasarımlarını yapanlar da olmuştu hatta. Şimdi konsolu da görünce, Sony’nin siyah-beyaz (ve ışıklandırma kısımlarında da mavi) bir tasarımı tercih ettiği konusunda pek bir şüphe kalmadı.

Playstation 5 4K, 3D Sound gibi özelliklere sahip olan ve Blu-Ray sistemini kullanacak. Çok daha hassas bir kontrol imkanı ve geri dönüş sağlayan DualSense kontrolcüsü ile farklı bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Playstation 5 tasarımı her ne kadar sunumun sonuna bırakılmış olsa da konsolun tasarımına baktığımızda oldukça füturistik bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. Aşağı doğru bombeleşen bu tasarımın ön kısmında Blu-Ray sürücü kısmı da dikkat çekiyor. Yine de Sony’nin sürücü olmayan bir versiyonu satışa sunacağını da görüyoruz.

Playstation 5
Playstation 5

Spider-Man: Miles Morales

Playstation 5 sunumunda ilk bomba Spider-Man kanadından geldi. Hakkında çok fazla detay görülmese de Miles Morales’i kontrol ettiğimiz bir Spider-Man oyunu duyuruldu. Muhtemelen ilk Spider-Man oyunu ile aynı harita ve özellikleri paylaşacak olan bu yeni oyunda daha geliştirilmiş bir görsel yapı ile karşılaşacağız. Kısacası ilk Spider-Man oyununun yan hikayesi olarak da görebiliriz. 

GTA V, Playstation 5’e geliyor

Sony sunumu Playstation oyunlarının gösterildiği bir kolaj ile başladı. Sonrasında ise ilginç bir şekilde GTA V videosu ile karşılaştık. Bu video sonrasında ise GTA V, geliştirilmiş versiyonu ile Playstation 5’e duyuruldu. Ayrıca her ay 1 milyon oyun içi para verileceği de açıklandı.

Gran Turismo 7 – Ratchet and Clank: Rift Apart

Gran Turismo 7 duyurusu direk olarak Kazunuri Yamauchi tarafından yapıldı. Kısa bir oynanış videosundan sonra ise Playstation 5’e çıkacak olan yeni ratchet & Clanck oyunu karşımıza çıktı. Görsel olarak animasyon filmlerini aratmayacak bir yapıya sahip olan Ratchet and Clank oyununda karakterlerimizin farklı boyutlar arasında seyahat ettiklerini gördük.

Tanıtım videosundan sonra ise bir oynanış videosu yayınlandı. Oyunun hikayesine de bağlı olarak silahlarda da önemli değişiklikler yapıldığını görüyoruz.

Project Athia

Project Athia için yayınlanan teaser trailer oyunla alakalı pek fazla detay içermiyor. Atmosfer olarak oldukça ilgi çekici duran project Athia, fantastik öğeler ile bezenmiş bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Square Enix tarafından Luminous Productions ile geliştirilmiş olan Project Athia’da fantastik güçlere sahip kadın bir karakteri yönetiyoruz.

Returnal 

Housmarque Games tarafından geliştirilen Returnal , bilim kurgu ve aksiyon öğelerinin harmanladı bir oyun. Ayrıca zaman olgusunun da oyunda önemli bir yer edineceğini görüyoruz. Returnal üçüncü şahıs nişancı deneyimi sunuyor. Geliştirici ekip, TPP türüne eklediği korku ögeleriyle Returnal’ı daha da etkileyici hale getirmeyi amaçlıyor. Gezegenimizden uzaklarda geçecek bu oyunda, bir kadının hikayesine eşlik edeceğiz.

Sackboy: A Big Adventure

LittleBigPlanet 3’ten neredeyse altı yıl sonra Sackboy kendi macerasını yaşıyor. PlayStation 5 canlı akışı sırasında Sony, Sackboy: A Big Adventure adlı yeni bir seri sundu. LittleBigPlanet 3 üzerinde çalışan aynı stüdyo olan Sumo Digital, yeni 3D platform oyununu geliştiriyor. Fragmandan da görebileceğiniz gibi, Sony maskotunun renkli ortamlarda gezinmesine yardımcı olmalısınız. Aynı zamanda işbirlikçi oyun için birçok fırsat olacak gibi görünüyor.

Kena: Bridge of Spirit

Ember Lab tarafından geliştirilen oyunun aksiyon macera türünde olacağını söyleyebiliriz. Görsel olarak oldukça ilgi çekici duran oyunun platform öğeleri de dikkat çekiyor. Bu platform öğeleri dışında ufak yaratıkları kontrol edebildiğimizi de görüyoruz. Bu ufak yaratıkları hem dövüş anlarında hem de bulmaca öğelerinde kullanabileceğiz.

Oddworld Soulstorm

Yeni Oddworld: Soulstorm fragmanı Sony’nin büyük PlayStation 5 online etkinliğinde yayınlandı, oyun yapımcısı Lorne Lanning’in akış sırasında “kurtarmanın ödüllendirici, başarısızlığın yıkıcı derecede komik olduğu ve anıların size ömür boyu sürecek. ” diyerek oyunun genel açıklama yaptı. Oyunda loot yapma, craft gibi öğelerin de yer alacağı belirtiliyor.

Ghostwire

Daha önce oldukça önemli oyunlara imza atan Mikami, geçtiğimiz yıl E3 fuarında duyurusu yapılan Ghostwire’ın yeni nesile geleceğini de doğrulamış oldu. Oyunun bu yeni fragmanında atmosferin oldukça farklı olduğunu görüyoruz. Bilinmeyen bir güç ile müzadele edeceğimiz ve Tokyo’yu kurtarmaya çalıştığımız oyunda FPS kamerası ve farklı aksiyon dozajı da dikkat çekiyor. 

Hitman 3 

IO Interactive tarafından geliştirilen Hitman 3, özellikle değişen atmosferi ile dikkat çekiyor. Ayrıca 2021 yılında çıkacağı belirtilen oyunun duyurusu hakan Ablak tarafından yapıldı. Ablak’ın teaser videosundan sonra yaptığı açıklama sonrasında ise Hitman 3 ile ilgili kısa bir oynanış videosu da yayınlandı.

Demon’s Souls

Demon’s Souls Playstation 5’e geliyor! Görkemli, acımasız savaşlar, eşsiz online özellikler ve çok özel atmosferiyle diğer hiçbir rol yapma oyunlarından farklı bir ortam sunan oyunun dedikoduları doğru çıktı.

Deathloop 

Dishonored serisinden hatırlayacağımız Arcane Studios’un yeni oyunu Deathloop’u Playstation 5 özel lansman’ında duyurdu. Firmanın kendine has grafik tarzı ile ele aldığı bu yeni oyunda yine farklı silahların yanı sıra suikast temasının da ön plana çıktığını görüyoruz. Öldüğünüzde bir döngüye gireceğiniz oyun, cennet olarak tabir edilen büyük bir adada geçiyor. Farklı hedefleri ortadan kaldırmamız gereken oyun suikast dinamiklerinin yanı sıra aksiyon da üst seviyede olacak. Bethesda’nın dağıtımını üstleneceği oyunun hızlı aksiyon yapısı ve oynanış dinamikleri ile yine adından söz ettireceğini söyleyebiliriz. 

Resident Evil 8

Resident Evil 4’ün ardından yavaş yavaş düşüş yaşayan Resident Evel serisi 7. oyunu ile ivmesini yükseltmeyi başarmıştı. 2021 yılında çıkacağı belirtilen oyunun daha önce sızdırıldığı gibi Village adı ile çıkacağını görüyoruz. hem atmosfer hem de tema olarak büyük bir değişim geçiren oyunda Ethan ve Chris Redfield gibi karakterleri tekrar görme şansına erişeceğiz.

Pragmata

Gecenin en ilginç duyurularından biri olan Pragmata, 2022 yılında çıkacak.

Horizon 2: Forbidden West

Atmosfer olarak yeni bölgeleri keşfedeceğimiz Horizon 2’de ilk yapımda olduğu gibi Alloy’u kontrol ediyoruz. İlk oyundakine benzer mekanların yanı sıra daha tropik bölgelerin de yer aldığı yapımda keşfetme dinamikleri daha ön planda olacağa benziyor. Adından da anlaşılacağı gibi bu sefer Amerika’nın batısına doğru yolculuğa çıkıyoruz. Yeni düşman grupları ile karşılaşacağımız yapımda, ilk oyundan hatırlayacağımız karakterleri de görüyoruz.

Tüm bu oyunların yanı sıra Godfall gibi oyunların yeni videoları ile de karşılaştık. Ayrıca NBA 2K21, Little Devil Inside, Astro’s: Playroom, Jett: Far Shore ve Stray gibi farklı oyunların da duyuruları yapıldı.

Oyunsuz geçen böyle bir dönemde böylesine büyük yapımların duyurulması moralleri yerine getirmeyi başardı. Sizce oyunlar ve yeni Playstation tasarımı nasıl olmuş yorumlarınızı bekliyoruz.

PlayStation 5 Teknik Özellikler

CPU: 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)
GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz RDNA 2
GPU Mimarisi: Özelleştirilmiş RDNA 2
RAM: 16GB GDDR6/256-bit
Bellek genişliği: 448 GB/s
Depolama: Custom 825GB SSD
Optik Sürücü: 4K UHD Blu-ray Drive
Genişletilebilir depolama: NVMe SSD Slot

Yorum bırak

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun Haberleri

Sony State Of Play Sunumda PS5 Dışında Bilgi verecek!

Sony, 6 Ağustos Perşembe günü 23.00’da 40 dakika sürecek olan State of Play Sunumunu yapacak. Sunumda PS5 oyunlarıyla ilgili herhangi bir duyuru yapmayacak.

Tarih:

on

Yazar:

Sony state of play

Sony, 6 Ağustos Perşembe günü 23.00’da 40 dakika sürecek olan yeni State of Play Sunumunu duyurdu. Sony ayrıca State of Play sunumda PS5 birinci parti oyunlarıyla ilgili herhangi bir duyuru yapılmayacağını da açıkladı.

Sony, State Of Play Sunumda Bizleri Neler Bekliyor?

Sony, State Of Play Sunumda Ratchet and Clank: Rift Apart, Spider-Man: Miles Morales ve Horizon Forbidden West gibi birinci parti oyunlarla ilgili herhangi bir haber, gelişme duymayacağız. Etkinlik yakında çıkacak olan PS4 ve PlayStation VR oyunlarına yer verileceği açıklandı. Kısaca mevcut nesil konsollara odaklansa da şimdiye kadar duyurulmuş olan üçüncü parti PS5 oyunlarıyla ilgili güncellemeler göreceğiz.

Sony PS Cephesinde Ne Durumda?

Sony ps

Sony, PS5 için olan donanım planlarından bazıları, özellikle de hangi aksesuarların ve çevresel cihazların yeni nesil konsollara uyumlu olacağı hakkında da bazı detayları paylaştı. DualShock 4‘ünüzü PS5‘te kullanmayı planlıyorsanız sizlere kötü bir haberimiz var, yalnızca geriye dönük uyumluluğu olan oyunlarda kullanabileceksiniz. PS5 başlıklı yeni nesil oyunlarda DualShock 4‘ünüzü kullanmanız mümkün değil.

Okumaya Devam ET

Teknoloji

Steam Üzerinden Beta Oyunlarını Doğrudan Oynayabileceğiz.

Steam beta süreclerini kolaylaştırmak için Playtest özelliğini test etmeye başladı. Bu sayede Steam üzerinden Beta oyunlarına erişebileceğiz.

Tarih:

on

Yazar:

steam

Oyunlar beta sürümlerini kendi siteleri üzerinden oynatıyorlardı, tabi bu oyunlar açık beta sürümü ise platformlara taşınabiliyordu. Beta kayıtları siste üzerinden mailiniz ile kayıt bir kayıt oluşturup firma tarafından gelen mail üzerinden beta oyuna erişim sağlaya biliyordunuz.Bazı geliştiriciler beta kodlarını sosyal medya üzerinden dağıtıyorlar, ancak bu durum her halukarda geliştiriciler için ekstra iş anlamına geliyor.

Steam Beta Süreci

Steam beta süreclerini kolaylaştırmak için Playtest özelliğini test etmeye başladı. Artık Steam üzerinden yeni çıkacak oyunların Beta sürümlerini test edebilir siniz. Buna göre oyunların kendi sayfalarından Beta testlerine doğrudan başvurabileceksiniz ve başvurunuz kabul edildiği taktirde ekstra bir koda gerek olmadan kütüphanenizde o betaya katılabileceksiniz.

steam

Bu yeni özelliği Steam Database yaratıcısı Pavel “xPaw” Djundik tarafından fark edilmiş. Djundik’in verdiği örneğe göre Creative Assembly’nin yeni strateji kart oyunu Total War: Elysium’un sayfasındaki “istek listesine ekle” seçeneğinin atında bir de Beta için “Erişim Talep Et” seçeneği bulunuyor.

Valve da bu yeni özelliğin test edilmeye başlandığını ve daha fazla içerik ile bizleri bilgilendireceğini açıkladı.

Okumaya Devam ET

Gamer Ekipmanları

Tavsiye Sistem: 1 numara Oyuncu PC serimizi gördünüz mü?

Tarih:

on

Yazar:

Oyuncu pc Görsel v2

Bu haberimizde, oyuncular için en önemli konulardan biri olan oyuncu pc ve tavsiye sistem önerimizi… Ve tedarik edebileceğiniz bağlantıları bulabileceksiniz. Bildiğiniz üzere, Zocco’s Oyun Merkezleri, muhteşem oyunların, yüksek donanım gereksinimlerini… Dahası yüksek internet bağlantı gücüyle de oyun dünyasının ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmekte. Bunun ardında ne var? Yıllara dayanan oyun ve teknik donanım tecrübesi.

Kısa bir süre önce Zoccoshop.com’da pc toplama modülü aktif edildi. Şimdi, sizlerden gelen soru ve talepler üzerine; profesyonel oyuncular için tavsiye sistem sorularına cevap verme, tavsiye toplama bilgisayar sistemimizi sunma imkânı yakalamış olduk.

Tüm oyunlar başlasın!

Gücün kontrollü zekâsı “Zocco’s Oyuncu PC” serisi… Evet! Oyuncu bilgisayarı için tecrübemiz neticesinde oluşturduğumuz tavsiye sistemlerimize hemen göz atalım!

PC toplama tavsiye sistemlerimiz hangi segmentlerde?

“Oyuncu bilgisayarları” denilince bir çok kişi konuya uzak kalabilir. Ancak biz oyuncular, bir bilgisayarın “oyuncu bilgisayarı” olma durumunu milyon piksellik çözünürlüklerden, milisaniyelik tepki sürelerinden, Mhz’lik görüntü akışlarından… Depolama alanının öneminden, soğutma sisteminin durumundan; işlem gücü, ekran kartı, ram yapısından… Detaylara girebiliriz, değil mi?

Zocco’s Game ekibi olarak, tavsiye sistem önerimizde, Zocco’s Oyuncu Pc serisi için 5 konfigürasyon belirledik.


Zoccos Oyuncu PC
Zoccos Oyuncu PC (toplama pc önerisi)

Zocco’s Oyuncu PC: Starter

İleri seviyedeki önerilerimiz için “başlangıç” seviyesinde değerlendirebileceğimiz oyuncu pc starter, oyun gücü açısından yeterli seviyede donanım yapısına sahip.


Donanım GrubuParça İsmiAdet
İşlemciAMD RYZEN 3 3100 3.9GHz AM4 65W1
AnakartMSI B450M PRO-M2 MAX DDR4 VGA DVI-D HDMI mATX1
Ram8 GB APACER PANTHER DDR4 3000 Mhz GOLD 1.35V1
Ekran KartıXFX RX5500 XT THICC II Pro 8GB RX-55XT8DFD6 GDDR6 128Bit1
SSDHikvision SSD E100N/128GB-M.2 SSD1
HarddiskSEAGATE 1TB BARRACUDA 7200RPM 64MB1
Kasa-PowerCM MasterBox K501L 600W MESH MIDTOWER KASA1
Zocco’s Oyuncu PC: Starter donanım yapısı

Fiyat / Performans aralığını göz önünde bulundurarak hazırladığımız tavsiye sistemi oyuncu pc: starter, espor dünyasına yeni giriş yapanlar veya temel seviyedeki oyuncular, bilgisayar oyunlarını seven temel kullanıcılar için tasarlandı.

Zocco’s Oyuncu PC: Plus

Espor dünyasına giriş yapmış yada video oyunlarda emek harcamaya başlayan kişiler için artık oyuncu PC kavramı gelişmeye başlamaktadır. Temel ihtiyaçları biraz daha zorlayacak oyunlarla karşılaşmaya başladığınız bu süreçte “gamer” apoletiniz hazırlanmaya başlıyor demektir. İşte ikinci sistemimiz Oyuncu PC: Plus, gamer dünyasına merhaba diyeceğiniz kapıdır.


Donanım GrubuParça İsmiAdet
İşlemciINTEL CORE i5-9600K 3.7GHz 9MB 1151p 9.Nesil FANSIZ1
AnakartASUS PRIME B365M-K MB1
RamHikvision Urien DDR4 2666 MHz 8GB RAM1
Ekran KartıASUS ROG-STRIX-GTX1660S-A6G-GAMING1
SSD120GB WD GREEN M.2 WDS120G2G0B SSD1
HarddiskSEAGATE 1TB BARRACUDA 7200RPM 64MB1
KasaCooler Master MasterBox MB520 Tempered Glass RGB Led 3×1201
Güç KaynağıCM MWE 650W 80 2xEPS, Aktif PFC, 120mm Fanlı PSU1
Cpu FanCM Hyper H410R 92mm RGB Led Fanlı İşlemci Soğutucusu1
Zocco’s Oyuncu PC: Plus Donanım Parçaları

Zocco’s Oyuncu PC: Force

Bu tavsiye sistemimizde oyuncuların daha doğrusu gamer diyebileceğiniz uzmanların fors seviyesine giriş yaptınız demektir…


Donanım GrubuParça İsmiAdet
İşlemciAMD Ryzen 7 3800X 3,9GHz 36MB Cache Soket AM4 İşlemci1
AnakartMSI B450 Gaming Plus Max AMD B450 4133MHz DDR4 Soket AM41
RamHYPERX 8GB PREDATOR DDR4 3000Mhz HX430C15PB3/8 KINGSTON 1x8G2
Ekran KartıXFX AMD Radeon RX 5600 XT THICC III Ultra 6GB GDDR6 192Bit DX121
SSDKINGSTON 240GB A400 M.2 SSD1
HarddiskSEAGATE 1TB BARRACUDA 7200RPM 64MB1
KasaCooler Master MasterCase H500 ARGB 750 W1
Zocco’s Oyuncu PC: Force Donanım Parçaları

Bu seviyeden sonrası için söylenecek en gerçek ifade: “Espor savaşlarına hoş geldiniz!”.

Zocco’s Oyuncu PC: Power

İşte! Savaş canavarı masanızın üstünde… Fazla söze gerek yok!


Donanım GrubuParça İsmiAdet
İşlemciiNTEL i7 9700K 3.60GHz 1151P İŞLEMCi1
AnakartMSI Z390 GAMING PLUS HDMI DVI M.2 USB3.1 ATX 1151
RamHYPERX 8GB PREDATOR DDR4 3000Mhz HX430C15PB3/8 KINGSTON 1x8G2
Ekran KartıMSI VGA GeForce RTX 2060 SUPER GAMING1
SSDKINGSTON 240GB A400 M.2 SSD1
HarddiskSEAGATE 1TB BARRACUDA 7200RPM 64MB1
KasaCoolermaster TD500 Siyah Tg Argb Kristal Mesh Panel1
Güç KaynağıCM MWE 750W 80 2xEPS, Aktif PFC, 120mm Fanlı PSU1
Cpu FanCM MasterLiquid ML240L RGB Led Fanlı İşlemci Sıvı Soğutma Kiti1
Zocco’s Oyuncu PC: Power Donanım Parçaları

Yeteneğinize en büyük desteği sağlayacak olan oyuncu pc serimiz, bir tavsiye sistem olarak hazırlandı. Ayrıca tavsiye sistemimizi baz alarak zoccoshop bilgisayar toplama sihirbazı ile kendinize özel toplama bilgisayar sistemi oluşturabileceğinizi de unutmayın!

İyi bir sistem ve gamer ekipmanları için en iyisini oyuncu bilir… Zocco’s Game oyun tecrübesini, ekipman tecrübesiyle birleştirerek, gamerların (oyuncuların) gereksinim duyacağı sistemi hazırladı.

Peki, şimdi ne diyoruz? Tüm oyunlar başlasın!

Okumaya Devam ET

Popüler olan başlıklar