Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!

Teknoloji

Playstation 5 Sonunda Duyuruldu Oyuncular ve Sistem Gereksinimleri

Sony tarafından düzenlenen canlı yayında, PlayStation 5 ‘e çıkacak yeni oyunlar ve yepyeni tasarımı ile ps5 duyuruldu.

Tarih:

on

Playstation 5

Playstation 5 tasarımı ve özellikleri en sonunda ortaya çıktı. Sony firması bildiğiniz gibi yeni nesil oyun konsolu Playstation 5’i uzun bir süre önce duyurmuş olsa da konsolun tasarımını bir türlü görememiştik. 11 Haziran 2020 günü Sony tarafından gerçekleştirilen canlı yayında, Playstation 5’e çıkacak birçok oyun tanıtıldı. Yayının sonuna doğru, Sony büyük bombayı patlattı ve PS5’in tasarımı ilk kez gösterildi.

Sony’nin bu sefer farklı bir yol izlemeye karar verdiği de kesinleşmiş oldu bu video ile. Öncesinde tanıtılan DualSense çift renkli gelince, kimileri sevmiş kimileri de eleştirmişti. Kendi renk tasarımlarını yapanlar da olmuştu hatta. Şimdi konsolu da görünce, Sony’nin siyah-beyaz (ve ışıklandırma kısımlarında da mavi) bir tasarımı tercih ettiği konusunda pek bir şüphe kalmadı.

Playstation 5 4K, 3D Sound gibi özelliklere sahip olan ve Blu-Ray sistemini kullanacak. Çok daha hassas bir kontrol imkanı ve geri dönüş sağlayan DualSense kontrolcüsü ile farklı bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Playstation 5 tasarımı her ne kadar sunumun sonuna bırakılmış olsa da konsolun tasarımına baktığımızda oldukça füturistik bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. Aşağı doğru bombeleşen bu tasarımın ön kısmında Blu-Ray sürücü kısmı da dikkat çekiyor. Yine de Sony’nin sürücü olmayan bir versiyonu satışa sunacağını da görüyoruz.

Playstation 5
Playstation 5

Spider-Man: Miles Morales

Playstation 5 sunumunda ilk bomba Spider-Man kanadından geldi. Hakkında çok fazla detay görülmese de Miles Morales’i kontrol ettiğimiz bir Spider-Man oyunu duyuruldu. Muhtemelen ilk Spider-Man oyunu ile aynı harita ve özellikleri paylaşacak olan bu yeni oyunda daha geliştirilmiş bir görsel yapı ile karşılaşacağız. Kısacası ilk Spider-Man oyununun yan hikayesi olarak da görebiliriz. 

GTA V, Playstation 5’e geliyor

Sony sunumu Playstation oyunlarının gösterildiği bir kolaj ile başladı. Sonrasında ise ilginç bir şekilde GTA V videosu ile karşılaştık. Bu video sonrasında ise GTA V, geliştirilmiş versiyonu ile Playstation 5’e duyuruldu. Ayrıca her ay 1 milyon oyun içi para verileceği de açıklandı.

Gran Turismo 7 – Ratchet and Clank: Rift Apart

Gran Turismo 7 duyurusu direk olarak Kazunuri Yamauchi tarafından yapıldı. Kısa bir oynanış videosundan sonra ise Playstation 5’e çıkacak olan yeni ratchet & Clanck oyunu karşımıza çıktı. Görsel olarak animasyon filmlerini aratmayacak bir yapıya sahip olan Ratchet and Clank oyununda karakterlerimizin farklı boyutlar arasında seyahat ettiklerini gördük.

Tanıtım videosundan sonra ise bir oynanış videosu yayınlandı. Oyunun hikayesine de bağlı olarak silahlarda da önemli değişiklikler yapıldığını görüyoruz.

Project Athia

Project Athia için yayınlanan teaser trailer oyunla alakalı pek fazla detay içermiyor. Atmosfer olarak oldukça ilgi çekici duran project Athia, fantastik öğeler ile bezenmiş bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Square Enix tarafından Luminous Productions ile geliştirilmiş olan Project Athia’da fantastik güçlere sahip kadın bir karakteri yönetiyoruz.

Returnal 

Housmarque Games tarafından geliştirilen Returnal , bilim kurgu ve aksiyon öğelerinin harmanladı bir oyun. Ayrıca zaman olgusunun da oyunda önemli bir yer edineceğini görüyoruz. Returnal üçüncü şahıs nişancı deneyimi sunuyor. Geliştirici ekip, TPP türüne eklediği korku ögeleriyle Returnal’ı daha da etkileyici hale getirmeyi amaçlıyor. Gezegenimizden uzaklarda geçecek bu oyunda, bir kadının hikayesine eşlik edeceğiz.

Sackboy: A Big Adventure

LittleBigPlanet 3’ten neredeyse altı yıl sonra Sackboy kendi macerasını yaşıyor. PlayStation 5 canlı akışı sırasında Sony, Sackboy: A Big Adventure adlı yeni bir seri sundu. LittleBigPlanet 3 üzerinde çalışan aynı stüdyo olan Sumo Digital, yeni 3D platform oyununu geliştiriyor. Fragmandan da görebileceğiniz gibi, Sony maskotunun renkli ortamlarda gezinmesine yardımcı olmalısınız. Aynı zamanda işbirlikçi oyun için birçok fırsat olacak gibi görünüyor.

Kena: Bridge of Spirit

Ember Lab tarafından geliştirilen oyunun aksiyon macera türünde olacağını söyleyebiliriz. Görsel olarak oldukça ilgi çekici duran oyunun platform öğeleri de dikkat çekiyor. Bu platform öğeleri dışında ufak yaratıkları kontrol edebildiğimizi de görüyoruz. Bu ufak yaratıkları hem dövüş anlarında hem de bulmaca öğelerinde kullanabileceğiz.

Oddworld Soulstorm

Yeni Oddworld: Soulstorm fragmanı Sony’nin büyük PlayStation 5 online etkinliğinde yayınlandı, oyun yapımcısı Lorne Lanning’in akış sırasında “kurtarmanın ödüllendirici, başarısızlığın yıkıcı derecede komik olduğu ve anıların size ömür boyu sürecek. ” diyerek oyunun genel açıklama yaptı. Oyunda loot yapma, craft gibi öğelerin de yer alacağı belirtiliyor.

Ghostwire

Daha önce oldukça önemli oyunlara imza atan Mikami, geçtiğimiz yıl E3 fuarında duyurusu yapılan Ghostwire’ın yeni nesile geleceğini de doğrulamış oldu. Oyunun bu yeni fragmanında atmosferin oldukça farklı olduğunu görüyoruz. Bilinmeyen bir güç ile müzadele edeceğimiz ve Tokyo’yu kurtarmaya çalıştığımız oyunda FPS kamerası ve farklı aksiyon dozajı da dikkat çekiyor. 

Hitman 3 

IO Interactive tarafından geliştirilen Hitman 3, özellikle değişen atmosferi ile dikkat çekiyor. Ayrıca 2021 yılında çıkacağı belirtilen oyunun duyurusu hakan Ablak tarafından yapıldı. Ablak’ın teaser videosundan sonra yaptığı açıklama sonrasında ise Hitman 3 ile ilgili kısa bir oynanış videosu da yayınlandı.

Demon’s Souls

Demon’s Souls Playstation 5’e geliyor! Görkemli, acımasız savaşlar, eşsiz online özellikler ve çok özel atmosferiyle diğer hiçbir rol yapma oyunlarından farklı bir ortam sunan oyunun dedikoduları doğru çıktı.

Deathloop 

Dishonored serisinden hatırlayacağımız Arcane Studios’un yeni oyunu Deathloop’u Playstation 5 özel lansman’ında duyurdu. Firmanın kendine has grafik tarzı ile ele aldığı bu yeni oyunda yine farklı silahların yanı sıra suikast temasının da ön plana çıktığını görüyoruz. Öldüğünüzde bir döngüye gireceğiniz oyun, cennet olarak tabir edilen büyük bir adada geçiyor. Farklı hedefleri ortadan kaldırmamız gereken oyun suikast dinamiklerinin yanı sıra aksiyon da üst seviyede olacak. Bethesda’nın dağıtımını üstleneceği oyunun hızlı aksiyon yapısı ve oynanış dinamikleri ile yine adından söz ettireceğini söyleyebiliriz. 

Resident Evil 8

Resident Evil 4’ün ardından yavaş yavaş düşüş yaşayan Resident Evel serisi 7. oyunu ile ivmesini yükseltmeyi başarmıştı. 2021 yılında çıkacağı belirtilen oyunun daha önce sızdırıldığı gibi Village adı ile çıkacağını görüyoruz. hem atmosfer hem de tema olarak büyük bir değişim geçiren oyunda Ethan ve Chris Redfield gibi karakterleri tekrar görme şansına erişeceğiz.

Pragmata

Gecenin en ilginç duyurularından biri olan Pragmata, 2022 yılında çıkacak.

Horizon 2: Forbidden West

Atmosfer olarak yeni bölgeleri keşfedeceğimiz Horizon 2’de ilk yapımda olduğu gibi Alloy’u kontrol ediyoruz. İlk oyundakine benzer mekanların yanı sıra daha tropik bölgelerin de yer aldığı yapımda keşfetme dinamikleri daha ön planda olacağa benziyor. Adından da anlaşılacağı gibi bu sefer Amerika’nın batısına doğru yolculuğa çıkıyoruz. Yeni düşman grupları ile karşılaşacağımız yapımda, ilk oyundan hatırlayacağımız karakterleri de görüyoruz.

Tüm bu oyunların yanı sıra Godfall gibi oyunların yeni videoları ile de karşılaştık. Ayrıca NBA 2K21, Little Devil Inside, Astro’s: Playroom, Jett: Far Shore ve Stray gibi farklı oyunların da duyuruları yapıldı.

Oyunsuz geçen böyle bir dönemde böylesine büyük yapımların duyurulması moralleri yerine getirmeyi başardı. Sizce oyunlar ve yeni Playstation tasarımı nasıl olmuş yorumlarınızı bekliyoruz.

PlayStation 5 Teknik Özellikler

CPU: 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)
GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz RDNA 2
GPU Mimarisi: Özelleştirilmiş RDNA 2
RAM: 16GB GDDR6/256-bit
Bellek genişliği: 448 GB/s
Depolama: Custom 825GB SSD
Optik Sürücü: 4K UHD Blu-ray Drive
Genişletilebilir depolama: NVMe SSD Slot

Yorum bırak

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor Haberleri

“Dexim Günü” kampanyasıyla ücretsiz oyun alanı etkinliği

Dexim Markası, Zocco’s Oyun Merkezi’nde, Ramazan ayı süresince her Çarşamba devam edecek olan Dexim Günü kampanyası için start verdi.

Tarih:

on

Yazar:

"Dexim Günü" kampanyasıyla ücretsiz oyun alanı etkinliği

Espor alanına hızlı giriş yapmaya hazırlanan Dexim Markası, Zocco’s Oyun Merkezi’nde, Ramazan ayı süresince her Çarşamba devam edecek olan Dexim Günü kampanyası için start verdi.

Yüksek donanımlı oyuncu bilgisayarlarıyla donatılmış Zocco’s Oyun Merkezi Kadıköy Şubesi’ndeki oyun alanında ücretsiz kullanım hakkı kazanabileceğiniz kampanyanın etiketi #DEXIMLEKONTROLSENDE!

Çık gel!

Dexim Günü Katılım koşulları

“Dexim Günü” kampanyasıyla ücretsiz oyun alanı etkinliğine katılım çok kolay!

  • ?Ramazan Ayı içerisinde herhangi bir Çarşamba günü Zocco’s Kadıköy Şubemize gel,
  • ? @deximaksesuar ve @zoccosgame hesabını takip et,
  • ? @deximaksesuar ve @zoccosgame hesaplarını etiketleyerek Dexim Standından bir hikaye paylaş.

Dexim’den bir sürpriz…

Dexim; oyuncular (gamer), içerik yayıncıları ve kişisel elektronik ürünler gamında yer alan ürünleriyle tanıtığımız bir marka ve uzun süredir sektörde faaliyet göstermekte. Markanın yetkili direktörlerinden aldığımız bilgiye göre Dexim, yeni bir performans canavarı olacak ürün gamıyla karşımıza çıkacak:

XSquare

Dexim'den XSquare markası yolda!

Oyuncular için yeni performans canavarı yolda!

XSquare ürün gamı için bizi takip edin! Detaylar, incelemeler yakında…

Okumaya Devam ET

Oyun Haberleri

Sony State Of Play Sunumda PS5 Dışında Bilgi verecek!

Sony, 6 Ağustos Perşembe günü 23.00’da 40 dakika sürecek olan State of Play Sunumunu yapacak. Sunumda PS5 oyunlarıyla ilgili herhangi bir duyuru yapmayacak.

Tarih:

on

Yazar:

Sony state of play

Sony, 6 Ağustos Perşembe günü 23.00’da 40 dakika sürecek olan yeni State of Play Sunumunu duyurdu. Sony ayrıca State of Play sunumda PS5 birinci parti oyunlarıyla ilgili herhangi bir duyuru yapılmayacağını da açıkladı.

Sony, State Of Play Sunumda Bizleri Neler Bekliyor?

Sony, State Of Play Sunumda Ratchet and Clank: Rift Apart, Spider-Man: Miles Morales ve Horizon Forbidden West gibi birinci parti oyunlarla ilgili herhangi bir haber, gelişme duymayacağız. Etkinlik yakında çıkacak olan PS4 ve PlayStation VR oyunlarına yer verileceği açıklandı. Kısaca mevcut nesil konsollara odaklansa da şimdiye kadar duyurulmuş olan üçüncü parti PS5 oyunlarıyla ilgili güncellemeler göreceğiz.

Sony PS Cephesinde Ne Durumda?

Sony ps

Sony, PS5 için olan donanım planlarından bazıları, özellikle de hangi aksesuarların ve çevresel cihazların yeni nesil konsollara uyumlu olacağı hakkında da bazı detayları paylaştı. DualShock 4‘ünüzü PS5‘te kullanmayı planlıyorsanız sizlere kötü bir haberimiz var, yalnızca geriye dönük uyumluluğu olan oyunlarda kullanabileceksiniz. PS5 başlıklı yeni nesil oyunlarda DualShock 4‘ünüzü kullanmanız mümkün değil.

Okumaya Devam ET

Teknoloji

Steam Üzerinden Beta Oyunlarını Doğrudan Oynayabileceğiz.

Steam beta süreclerini kolaylaştırmak için Playtest özelliğini test etmeye başladı. Bu sayede Steam üzerinden Beta oyunlarına erişebileceğiz.

Tarih:

on

Yazar:

steam

Oyunlar beta sürümlerini kendi siteleri üzerinden oynatıyorlardı, tabi bu oyunlar açık beta sürümü ise platformlara taşınabiliyordu. Beta kayıtları siste üzerinden mailiniz ile kayıt bir kayıt oluşturup firma tarafından gelen mail üzerinden beta oyuna erişim sağlaya biliyordunuz.Bazı geliştiriciler beta kodlarını sosyal medya üzerinden dağıtıyorlar, ancak bu durum her halukarda geliştiriciler için ekstra iş anlamına geliyor.

Steam Beta Süreci

Steam beta süreclerini kolaylaştırmak için Playtest özelliğini test etmeye başladı. Artık Steam üzerinden yeni çıkacak oyunların Beta sürümlerini test edebilir siniz. Buna göre oyunların kendi sayfalarından Beta testlerine doğrudan başvurabileceksiniz ve başvurunuz kabul edildiği taktirde ekstra bir koda gerek olmadan kütüphanenizde o betaya katılabileceksiniz.

steam

Bu yeni özelliği Steam Database yaratıcısı Pavel “xPaw” Djundik tarafından fark edilmiş. Djundik’in verdiği örneğe göre Creative Assembly’nin yeni strateji kart oyunu Total War: Elysium’un sayfasındaki “istek listesine ekle” seçeneğinin atında bir de Beta için “Erişim Talep Et” seçeneği bulunuyor.

Valve da bu yeni özelliğin test edilmeye başlandığını ve daha fazla içerik ile bizleri bilgilendireceğini açıkladı.

Okumaya Devam ET

Popüler olan başlıklar