Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!
Leaderboard-Banner

Gamer Köşesi

Espor nedir, gamer için espor lisansı nasıl alınır?

Avatar

Tarih:

on

Günümüz için yeni bir anlayış ve hatta kültürel bir etkinliğin tanımına dönüşen soru şu: Espor nedir? İlk bakışta çocuksu bir kavram olan pc oyunları artık geniş bir sektörel etkinlik hacmine ulaştı… Ve şimdi diğer profesyonel spor branşlarından farksız; federasyonu olan, kulüpleri olan kültürel bir faaliyet alanından bahsedebiliyoruz. Bu yazıyla, hızlıca; “Nasıl espor oyuncusu olunur, espor lisans başvurusu, espor federasyonu, gamer ne demek…” sorularına yaklaşım sağlayalım.

Ayrıca, Zoccos Akademi’nin espor dünyasındaki eğitim misyonunun size neler katabileceğini aktaralım. Böylelikle Zocco’s, profesyonel pc oyunları alanındaki 20 yıllık tecrübesini “Sinemaya gidiliyorsa, oyun niye oynanmasın?” vizyonuyla gözlemlemiş olalım.

Nasıl espor oyuncusu olunur?

Öncelikle pc oyunları ve bu oyunlardaki katılımların, espor kulüpleri ve espor federasyonu çatısında profesyonel oyuncular ile şekillenmesinden bahsetmek gerekiyor. Ve tabii işin başladığı noktanın değişimi; yani, internet kafe kavramının evrilmesinden

Temel kavramların başında profesyonel oyuncu olmak, yani uluslararası jargonuyla “Gamer” olabilmek gerekli… Kimdir bu gamer? İlk bakışta, dijital video oyunlarına ilgi duyan ve en az 1 – 2 uluslararası oyunda uzmanlaşan kişi, diyebiliriz.

İlk örnekleri 1972 yılında görülen (Bilinen en eski video oyunu yarışması Stanford Üniversitesi’nde Spacewar oyunuyla yapılmış) espor kavramının oluştuğunu söyleyebiliriz. Çok değil, Türkiye’de ise yaklaşık 2010 yılından günümüze kadar geçen sürede, pc oyunları, genel olarak internet kafelerde yayılmaya başladı. Ki bu atari salonlarının bir sonuydu.

Türkiye’de espor, multiplayer bağlantılarla kısıtlı seviyede bir eğlence etkinliğinden çıkış aldı, diyebiliriz. Günümüzde ise gamerlar (yani video game oyuncuları) ülkeler arası karşılaşma imkanlarına ulaştı. İşte tam bu noktada;

Kültürel bir spor etkinliğine dönüşen video oyunları, beraberinde uzmanlaşmış oyuncular ortaya çıkardı. Bu oyunculara, Dünya ortak bir kavramla “Profesyonel Gamer” tanımlamasını yaptı.

Bu oyunculara, Dünya ortak bir kavramla “Profesyonel Gamer” tanımlamasını yaptı.
Kültürel bir spor etkinliğine dönüşen video oyunları, beraberinde uzmanlaşmış oyuncular (gamer) ve espor ortaya çıkardı.

Profesyonel gamer için dünya küçüldü, rekabet büyüdü!

Beraberinde sektörel bir dönüşüme de giren bu bireysel karşılaşmalar; hızlı bağlantılar ve çeşitli oyun platformları için üretim yapan oyun firmalarının teknoloji gelişimi koordineli şekilde organize edilince espor kavramı tam yerine oturdu. Espor oyuncusu olmak artık uluslararası bir kavramla, dünyanın her yerinde geçerli.

Anlayacağınız; espor oyuncusu olmak sizi dünya çapında, hayallerin ötesinde gerçek bir misyona ulaştırabilir.

Çünkü kıtalararası karşılaşmalar mümkün… Video game sevmekten öteye geçip; para kazanan, taraftarları olan, popülariteye ulaşma imkânı bulan gamerlardan bahseder olduk… Ve böyle bir gerçekten.

Espor kulüpleri ve espor ligleri de kurulunca; 20 yıllık Zocco’s tecrübesinin vizyon ifadesi “Sinemaya gidiliyorsa, oyun niye oynanmasın?” böylelikle hayat bulmuş oldu.

Tükiye’deki katılımı artmakla beraber; Beşiktaş Esports, 1907 Fenerbahçe E-spor, Galatasaray Espor, Bahçeşehir SuperMassive, Youthcrew, Galacticos, HWA Gaming, Space Soldiers, Team Aurora, Royal Bandits, Bilgi Üniversitesi E-Spor Kulübü, İstanbul E-Spor Kulübü, Trabzon E Spor Kulübü, Great Sultans, Bursaspor Espor Kulübü… gibi futbol kulüplerinin de dahil olduğu profesyonel espor kulüpleri ortaya çıktı.

Video oyunları seven kişiler olmaktan; rekabetin büyüdüğü, dünyanın küçüldüğü, ekipler halinde organize olup profesyonel gamer müsabakalarına başladık.

Espor nedir sorusu Türkiye E-spor Federasyonu da kurulunca…

Türkiye E-spor Federasyonu; MOBA, FPS, RTS, BATTLE ROYALE, SPOR, MMORPG, FIGHTER branşlarında faaliyete başladığını belirterek; “E-spor: Elektronik bir cihaz vasıtasıyla çevrimiçi veya çevrimdışı ortamda gerek bireysel gerekse takım halinde katılım gösterilen her türlü aktiveyi kapsar” tanımlamasıyla e-spor dünyasını kurumsal bir vizyona ulaştırdı.

Ancak Federasyonun düzenlediği bir lig yok. Aynı kulvardaki pc oyun firmaları da birbirinden bağımsız olarak espor liglerini kurmuş durumda…

Espor sektörünün nasıl bir yapılanma ile şekil alacağını önümüzdeki süreçte gözlemleyebilecek olsak da… Sonuç olarak, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI’nın espor lisansı veriyor olması, dolaylı olarak gamerlara resmi bir statü kazandırmış oldu.

Böylelikle “Espor lisansı nasıl alınır?” konusu bilmeniz gerekenler arasına mecburen dahil oluyor.

“Espor lisansı nasıl alınır?” Gamer için bilinmesi gerekenler arasında...
Espor lisansı nasıl alınır?” Gamer için bilinmesi gerekenler arasında…

Espor lisansı nasıl alınır?

Türkiye’de profesyonel oyuncu (gamer) olmayı resmi yönüyle edinebilmek için;

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvurmadan önce;

  1. T.C. kimlik numarası,
  2. Sağlık raporu,
  3. Tescil fişi
  4. 2 adet vesikalık fotoğraf

İlk temin etmeniz gereken evrak listesi. Bakanlığın il müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor… Detaylar için tıklayabilirsiniz.

Profesyonel gamer için ekipman çok önemli

Profesyonel gamer milisaniyelerde fark yaratır. Şimdi yeteneğin ekipmanla örtüşmesi gerektiği bir rekabet alnından bahsediyoruz.

Oyun üreticisi firmalar, espor dünyasını milisaniyelerde hızlara, yüksek çözünürlüklerde gerçekliğe ulaştırırken, oyuncu ekipmanları da bu yönde gelişim gösteriyor.

Kısacası, küçülen dünya büyüyen rekabete sığışmak zorunda!

Misal; ofiste, bireysel pc kullanımında maillerinize bakmak, yazı yazmak gibi genel seviyede kullanacağınız mouse ile yüksek dpi çözünürlüğe, programlanabilir özelliklere sahip bir oyuncu mouse (oyuncu faresi) ile aynı şey değil… Esporcunun; oyuncu klavyesi, oyuncu monitörü, oyuncu grafik kartı…

F1 yarışlarına, pikniğe gittiğiniz araçla katılmak… Cümleyi tamamlamaya bile gerek kalmıyor sanırım. 😊

Tüm gamer ekipmanları için durum bu. Peki, bunlara nereden ulaşırım, diyorsanız… Tabii ki, yüksek hızlı SSD’mi aldığım gibi Zoccoshop’tan.

profesyonel oyuncunun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanları, espor yayıncılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanlarla birleştiriyor.
profesyonel oyuncunun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanları, espor yayıncılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanlarla birleştiriyor.

Esporcu ve espor yayıncısı için özel tavsiye: Zocco’s Akademi

Profesyonel oyuncuyu ve yan sektör olarak oyun yayıncılığının geliştiğini hepimiz biliyoruz… Zocco’s Akademi önemli adreslerden birisi… Ev ortamında bulunamayacak; profesyonel oyuncunun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanları, espor yayıncılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanlarla birleştiriyor.

Ve YouTube, Twitch vb. platformlarda girişim yapmak isteyen tüm yeteneklere eğitim de veriyor… Kaçmaz!

***

Burada kelimelerime “Game Over” 😊 derken… Devamında, profesyonel oyuncuların popüler oyunlarına ve belki gamerların genel olarak ekipman tercihlerindeki detaylara değineceğim yazımı beklemenizi tavsiye ederim. 😉

Okumaya Devam ET
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Steelseries Rival 710 Oyuncu Faresi İncelemesi - Zocco's Game

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Gamer Köşesi

Nvidia RTX Desteği Minecraft’a Geliyor

Zoccos Game

Tarih:

on

Yazar:

Nvidia RTX teknoloji ile birlikte gelen Ray Tracing desteği üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Nvidia, voksel tabanlı bir oyunun bu şekilde grafiklerin yükseltilmesinin mümkün olduğunu açıkladı.

Peki, Ray Tracing nedir? kısaca ona değinelim; Oyun grafiklerinin kutsal kasesi olan Ray Tracing, ışığın fiziksel davranışını simüle ederek gerçek zamanlı, sinema kalitesinde görüntü işlemeyi görsel yoğunluk seviyesi en yüksek oyunlara dahi benzeri görülmemiş bir şekilde taşıyor. Buda oyun içinde gördüğümüz efektlerin ve gölgelerin gerçeğe oldukça yakından benzemesini sağlıyor.

Modellerin etkileyici efektlerle Minecraft’a yol izleme (Ray Tracing’e benzer) eklediğini gördük. Ama şimdi Nvidia, bunun için resmi Ray Tracing desteği üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu açıklama, Super Duper Graphics paketinin “teknik olarak zorlu” olduğu için iptal edilmesinden sadece bir hafta sonra geldi.

Nvidia, voksel tabanlı bir oyunun bu şekilde yükseltilmesinin faydalarını şu şekilde açıklıyor: “Aydınlatma, dünya değiştikçe blokları ve binaları gerçekçi bir şekilde aydınlatacak şekilde ışığa izin vererek gerçek zamanlı küresel aydınlatmaya yükseltilir. Glowstone ve Lava gibi salınan bloklar, diğer dinamik oyun öğeleriyle birlikte ortamları aydınlatabilir. Su, cam ve diğer yansıtıcı yüzeyler, çevresini yansıtan doğru gerçek zamanlı yansımalar gösterir.”

Minecraft muhtemelen şimdiye kadar her oyundan daha çok modu bünyesinde barındırıyor. Oyunun modüler olması güncellemelerin ayarlanabilir olmasına olanak sağlıyor. Bu yüzden; “daha önce imkansız olan yeni oyun içi tasarımları gerçeğe dönüşür: karanlığa gömülen, oyuncunun meşalesinin ışığına çekilen düşmanca çetelerle dolu ürkütücü bir vadi; aynalardan yapılmış eğlenceli evler; ya da içinde değerli kaynaklar ya da tehlikeli lavlarla parlayan mağaralar.”  bizi bekliyor diyebiliriz.

 

daha fazla detayı Nvidia’nın resmi sitesinde bulabilirsiniz.

RTX serisi ekran kartları ne kadar diye düşünüyorsanız Zoccoshop.com adresinden bakabilirsiniz.

Okumaya Devam ET

Gamer Köşesi

Remedy Ekibinden Control İçin Yeni Bir İddia ve Sistem Gereksinimleri

Zoccos Game

Tarih:

on

Yazar:

Remedy ekibinin yeni oyunu Control hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. 27 Ağustos tarihinde çıkacak olan yapımın çıkışına az kala oyunun PC sürümü ile gündemde yeniden buldu. Gündeme gelen son iddiaya göre Control, PC platformunda Quantum Break’ten daha iyi çalışacak. İlk olarak Xbox One platformuna özel olan Quantum Break sonradan PC platformunda çıkmıştı. Oyun PC’ye çıktığında ise bazı performans sorunlarına sahipti. Ancak sonradan gelen yamalarla bu sıkıntılar giderilmişti.

Optimizasyon anlamında iyi olacağını düşündüğümüz Control, bunların yanında PC platformunda Ray Tracing özelliğini de barındıracak. Grafiksel anlamda gerçekçi gözüken oyunun sistem gereksinimleri ise şu şekilde;

Minimum Sistem Gereksinimleri

– İşlemci: Intel Core i5-4690 / AMD FX 4350
– Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 280X
– RAM: 8 GB
– İşletim sistemi: Windows 7, 64bit
– DirectX: DX11

Önerilen Sistem Gereksinimleri

– İşlemci: Intel Core i5-7600K / AMD Ryzen 5 1600X
– Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1660/1060 / AMD Radeon RX 580
– Ray Tracing özellikleri için: NVIDIA GeForce RTX 2060
– RAM: 16 GB
– İşletim sistemi: Windows 10, 64-bit
– DirectX: DX11 / DX12

Okumaya Devam ET

Gamer Köşesi

Fifa 20 Volta Oynanış videosu

Zoccos Game

Tarih:

on

Yazar:

EA Sports‘un VOLTA ismini verdiği sokak futbolu temasından bir oyun moduyla bizleri karşılıyor. Fifa 20’nin çıkmasına daha aylar var fakat her gün yeni bir bilgi gelmeye devam ediyor. En son Juventus’un oyunda olmayacağının açıklanmasının ardından Volta moduyla ilgili daha fazla detay gelmeye devam ediyor.

 Oyun modunda 3’e 3, 4’e 4, 5’e 5 maçlar yapabileceğimiz VOLTA Tur, Volta Hikaye ve VOLTA Lig olmak üzere üç mod bulunacak.Takımları özelleştirebileceğimizin yanı sıra bilindik takımlarla ve oyuncularda bu modda yer alacak. Kendi karakterimizi de oluşturabileceğimiz bu modda, karakterimizi ayrıntılı bir şekilde kişiselleştirebileceğiz.

Hikaye’de hangi konuyu işleyeceklerini tam olarak bilinmese de, spekülasyonlar bir sokak futbolcusu olarak hikayeye başlayacağımız yönünde. Hikayenin devamında ise ne olacağı şu anda bilinmiyor.

Şu anda ön siparişte olan VOLTA ile alakalı özelleştirme ve mekaniği hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam ET

Trend