Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!

Gamer Köşesi

Espor nedir, gamer için espor lisansı nasıl alınır?

Tarih:

on

Günümüz için yeni bir anlayış ve hatta kültürel bir etkinliğin tanımına dönüşen soru şu: Espor nedir? İlk bakışta çocuksu bir kavram olan pc oyunları artık geniş bir sektörel etkinlik hacmine ulaştı… Ve şimdi diğer profesyonel spor branşlarından farksız; federasyonu olan, kulüpleri olan kültürel bir faaliyet alanından bahsedebiliyoruz. Bu yazıyla, hızlıca; “Nasıl espor oyuncusu olunur, espor lisans başvurusu, espor federasyonu, gamer ne demek…” sorularına yaklaşım sağlayalım.

Ayrıca, Zoccos Akademi’nin espor dünyasındaki eğitim misyonunun size neler katabileceğini aktaralım. Böylelikle Zocco’s, profesyonel pc oyunları alanındaki 20 yıllık tecrübesini “Sinemaya gidiliyorsa, oyun niye oynanmasın?” vizyonuyla gözlemlemiş olalım.

Nasıl espor oyuncusu olunur?

Öncelikle pc oyunları ve bu oyunlardaki katılımların, espor kulüpleri ve espor federasyonu çatısında profesyonel oyuncular ile şekillenmesinden bahsetmek gerekiyor. Ve tabii işin başladığı noktanın değişimi; yani, internet kafe kavramının evrilmesinden

Temel kavramların başında profesyonel oyuncu olmak, yani uluslararası jargonuyla “Gamer” olabilmek gerekli… Kimdir bu gamer? İlk bakışta, dijital video oyunlarına ilgi duyan ve en az 1 – 2 uluslararası oyunda uzmanlaşan kişi, diyebiliriz.

İlk örnekleri 1972 yılında görülen (Bilinen en eski video oyunu yarışması Stanford Üniversitesi’nde Spacewar oyunuyla yapılmış) espor kavramının oluştuğunu söyleyebiliriz. Çok değil, Türkiye’de ise yaklaşık 2010 yılından günümüze kadar geçen sürede, pc oyunları, genel olarak internet kafelerde yayılmaya başladı. Ki bu atari salonlarının bir sonuydu.

Türkiye’de espor, multiplayer bağlantılarla kısıtlı seviyede bir eğlence etkinliğinden çıkış aldı, diyebiliriz. Günümüzde ise gamerlar (yani video game oyuncuları) ülkeler arası karşılaşma imkanlarına ulaştı. İşte tam bu noktada;

Kültürel bir spor etkinliğine dönüşen video oyunları, beraberinde uzmanlaşmış oyuncular ortaya çıkardı. Bu oyunculara, Dünya ortak bir kavramla “Profesyonel Gamer” tanımlamasını yaptı.

Bu oyunculara, Dünya ortak bir kavramla “Profesyonel Gamer” tanımlamasını yaptı.
Kültürel bir spor etkinliğine dönüşen video oyunları, beraberinde uzmanlaşmış oyuncular (gamer) ve espor ortaya çıkardı.

Profesyonel gamer için dünya küçüldü, rekabet büyüdü!

Beraberinde sektörel bir dönüşüme de giren bu bireysel karşılaşmalar; hızlı bağlantılar ve çeşitli oyun platformları için üretim yapan oyun firmalarının teknoloji gelişimi koordineli şekilde organize edilince espor kavramı tam yerine oturdu. Espor oyuncusu olmak artık uluslararası bir kavramla, dünyanın her yerinde geçerli.

Anlayacağınız; espor oyuncusu olmak sizi dünya çapında, hayallerin ötesinde gerçek bir misyona ulaştırabilir.

Çünkü kıtalararası karşılaşmalar mümkün… Video game sevmekten öteye geçip; para kazanan, taraftarları olan, popülariteye ulaşma imkânı bulan gamerlardan bahseder olduk… Ve böyle bir gerçekten.

Espor kulüpleri ve espor ligleri de kurulunca; 20 yıllık Zocco’s tecrübesinin vizyon ifadesi “Sinemaya gidiliyorsa, oyun niye oynanmasın?” böylelikle hayat bulmuş oldu.

Tükiye’deki katılımı artmakla beraber; Beşiktaş Esports, 1907 Fenerbahçe E-spor, Galatasaray Espor, Bahçeşehir SuperMassive, Youthcrew, Galacticos, HWA Gaming, Space Soldiers, Team Aurora, Royal Bandits, Bilgi Üniversitesi E-Spor Kulübü, İstanbul E-Spor Kulübü, Trabzon E Spor Kulübü, Great Sultans, Bursaspor Espor Kulübü… gibi futbol kulüplerinin de dahil olduğu profesyonel espor kulüpleri ortaya çıktı.

Video oyunları seven kişiler olmaktan; rekabetin büyüdüğü, dünyanın küçüldüğü, ekipler halinde organize olup profesyonel gamer müsabakalarına başladık.

Espor nedir sorusu Türkiye E-spor Federasyonu da kurulunca…

Türkiye E-spor Federasyonu; MOBA, FPS, RTS, BATTLE ROYALE, SPOR, MMORPG, FIGHTER branşlarında faaliyete başladığını belirterek; “E-spor: Elektronik bir cihaz vasıtasıyla çevrimiçi veya çevrimdışı ortamda gerek bireysel gerekse takım halinde katılım gösterilen her türlü aktiveyi kapsar” tanımlamasıyla e-spor dünyasını kurumsal bir vizyona ulaştırdı.

Ancak Federasyonun düzenlediği bir lig yok. Aynı kulvardaki pc oyun firmaları da birbirinden bağımsız olarak espor liglerini kurmuş durumda…

Espor sektörünün nasıl bir yapılanma ile şekil alacağını önümüzdeki süreçte gözlemleyebilecek olsak da… Sonuç olarak, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI’nın espor lisansı veriyor olması, dolaylı olarak gamerlara resmi bir statü kazandırmış oldu.

Böylelikle “Espor lisansı nasıl alınır?” konusu bilmeniz gerekenler arasına mecburen dahil oluyor.

“Espor lisansı nasıl alınır?” Gamer için bilinmesi gerekenler arasında...
Espor lisansı nasıl alınır?” Gamer için bilinmesi gerekenler arasında…

Espor lisansı nasıl alınır?

Türkiye’de profesyonel oyuncu (gamer) olmayı resmi yönüyle edinebilmek için;

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvurmadan önce;

 1. T.C. kimlik numarası,
 2. Sağlık raporu,
 3. Tescil fişi
 4. 2 adet vesikalık fotoğraf

İlk temin etmeniz gereken evrak listesi. Bakanlığın il müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor… Detaylar için tıklayabilirsiniz.

Profesyonel gamer için ekipman çok önemli

Profesyonel gamer milisaniyelerde fark yaratır. Şimdi yeteneğin ekipmanla örtüşmesi gerektiği bir rekabet alnından bahsediyoruz.

Oyun üreticisi firmalar, espor dünyasını milisaniyelerde hızlara, yüksek çözünürlüklerde gerçekliğe ulaştırırken, oyuncu ekipmanları da bu yönde gelişim gösteriyor.

Kısacası, küçülen dünya büyüyen rekabete sığışmak zorunda!

Misal; ofiste, bireysel pc kullanımında maillerinize bakmak, yazı yazmak gibi genel seviyede kullanacağınız mouse ile yüksek dpi çözünürlüğe, programlanabilir özelliklere sahip bir oyuncu mouse (oyuncu faresi) ile aynı şey değil… Esporcunun; oyuncu klavyesi, oyuncu monitörü, oyuncu grafik kartı…

F1 yarışlarına, pikniğe gittiğiniz araçla katılmak… Cümleyi tamamlamaya bile gerek kalmıyor sanırım. ?

Tüm gamer ekipmanları için durum bu. Peki, bunlara nereden ulaşırım, diyorsanız… Tabii ki, yüksek hızlı SSD’mi aldığım gibi Zoccoshop’tan.

profesyonel oyuncunun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanları, espor yayıncılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanlarla birleştiriyor.
profesyonel oyuncunun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanları, espor yayıncılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanlarla birleştiriyor.

Esporcu ve espor yayıncısı için özel tavsiye: Zocco’s Akademi

Profesyonel oyuncuyu ve yan sektör olarak oyun yayıncılığının geliştiğini hepimiz biliyoruz… Zocco’s Akademi önemli adreslerden birisi… Ev ortamında bulunamayacak; profesyonel oyuncunun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanları, espor yayıncılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanlarla birleştiriyor.

Ve YouTube, Twitch vb. platformlarda girişim yapmak isteyen tüm yeteneklere eğitim de veriyor… Kaçmaz!

***

Burada kelimelerime “Game Over” ? derken… Devamında, profesyonel oyuncuların popüler oyunlarına ve belki gamerların genel olarak ekipman tercihlerindeki detaylara değineceğim yazımı beklemenizi tavsiye ederim. ?

Oyun Haberleri

Epic Games Çok Yakında! 23-30 Temmuz arası Oyunlar!

Epic Games her hafta farklı bir oyunu kütüphanesinde ücretsiz olarak dağıtmaya devam ediyor. Önümüzdeki hafta bizleri Next Up Hero ve Tacoma bekliyor.

Tarih:

on

Yazar:

Epic Games

Epic Games uzun bir süredir her hafta yeni bir oyunu ücretsiz olarak dağıtma serüvenini devam eritmekte. Bu yaptığı girişim ile oyuncuların gönlünde taht kazanan Epic Games yarattığı etkiden oldukça memnun ki bu serüven devem ediyor.

23 Temmuz’a kadar Torchlight II ücretsiz hemen Epic Store’a gidip oyuna kütüphanenize katabilirsiniz. Peki 23 – 30 Temmuz arasında bizleri hangi oyunlar bekliyor gelin birlikte bakalım….

Epic Games Ücretsiz Oyunlar

Next up Hero

Next Up Hero , New York indie studio Digital Continuetarafından geliştirilenve Aspyr tarafından yayınlanan aksiyon, platform,zindan tarama tabanlı oyunudur. 18 Ocak 2018 tarihinde erken erişim olarak yayınlanan Next Up Hero 18 Haziran 2018’de tam sürüm olarak PlayStation 4 ve Xbox One için 16 Ağustos 2018’de Nintendo Switch için piyasaya sürüldü. Şuan ise bilgisayar ortamında mümkün.

Next Up Hero, cizgisel ilerlediğimiz oyun boyunca farklı düşmanları yenmek için keserek, biçerek, bongo çalarak, bumerang fırlatarak ve jet kullanarak ilerlediğimiz bir oyundur. Oyun tasarımı elle çizilmiş kahramanlar içeren bir zindan keşfetme oyunudur. Oyunda kahramanını seç ve zindanlarda koş, en iyi eşyaları topla ve özelliklerini en yüksek seviyeye ulaş.

Next Up Hero 23 – 30 Temmuz arası Epic Games de ücretsiz olacak.

Tacoma

Tacoma, Gone Home’un da yapımcısı olan Fullbright tarafından geliştirilen Tacoma, bilim kurgu macera tarzında bir oyundur. 2088’de görünüşte boş bir uzay istasyonunda bulunan bir keşif oyunudur.

Oyunda, istasyonda bulunan mürettebata ne olduğunu çözebilmek için; önceden kayıt edilen ses ve görüntüleri ileri veya geri sararak olayları çözmeye çalıyoruz. Oynadığımız karakter Amy, oyuncunun parçası olmayan karakterimiz eylemlerini ve konuşmalarını gözden geçirmesini sağlayan artırılmış bir gerçeklik (AR) cihazına sahip. AR cihazı ayrıca oynatıcıya ek bilgilerin aktarıldığı kurgusal bir e-posta sistemine de sahiptir ve bu oyları çözmek için gereken her şeyi yapmak için hazırdır.

Tacoma 23 – 30 Temmuz arası Epic Games de ücretsiz olacak.

Okumaya Devam ET

Gamer Köşesi

The Last of Us Part II – İnceleme Puanları

The Last of Us Part II için inceleme ambargosunun kalkmasının ardından inceleme puanları da paylaşılmaya başlandı.Yılın adaylarından biri olabilir.

Tarih:

on

Yazar:

The Last of Us

The Last of Us Part II için inceleme ambargosunun kalkmasının ardından
inceleme puanları da paylaşılmaya başlandı. Beklendiği gibi oldukça yüksek bir puan tablo söz konusu ve yılın oyunu için ilk adaylarından biri olduğunu kanıtlar niteliğinde yapılan puanlar.

Halihazırda The Kast of Us Part II için Opencritic’te paylaşılan 76 incelemenin ortalaması 95 puan, Metacritic’te paylaşılan 76 incelemenin ortalaması 96 puan olarak görülüyor.

The Last of Us

The Last of Us Part II için paylaşılan inceleme puanları

 • IGN – 10/10
 • GamesRadar+ – 5/5
 • Game Informer – 10/10
 • VG247 – 5/5
 • God is a Geek – 10/10
 • Everyeye.it – 10/10
 • Spaziogames – 10/10
 • Hardcore Gamer – 5/5
 • Hobby Consolas – 99/100
 • Geek Culture – 9,8/10
 • GamePro – 97/100
 • Cerealkillerz – 9,7/10
 • Wccftech – 9,5/10
 • AusGamers – 9,2/10
 • Shacknews – 9/10
 • Destructoid – 8,5/10
 • GameSpot – 8/10
 • Stevivor – 8/10
 • Game Revolution – 3,5/5

Bizim için süper bir oyun serüveni bizi bekliyor diyebiliriz. Sizin yorumlarınızda bekliyoruz.

Okumaya Devam ET

Dizi

Arcane Animasyon Dizisi , 2021’e Ertelendi

Pandemi nedeniyle bir çok sektör işlerini yürütmekte zorluk çektiğini biliyorsunuz, Arcane de yine aynı sebeple yayın tarihi bakımından gecikme yaşayacakmış.

Tarih:

on

Yazar:

Arcane

Riot Games Valorant ve Legends of Runeterra’nın çıkışları ardından oldukça başarılı bir yıl geçiriyor. League of Legends dışında da yapımlarla ismini anar olduk Riot Games’in. Riot’un bizi bekleyen bir sürprizi daha vardı, o da 10. yıl dönümü kutlamaları sırasında tanıttığı Arcane isimli animasyon dizisi.

Pandemi nedeniyle bir çok sektör işlerini yürütmekte zorluk çektiğini biliyorsunuz, Arcane de yine aynı sebeple yayın tarihi bakımından gecikme yaşayacakmış.

Açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Daha önceden dizinin 2020 içinde yayınlanmaya başlanacağı söylenmiş olsa da, Greg Street (Ghostcrawler) yaptığı açıklamayla animasyon dizisinin proje üzerinde çalışanların sağlığının güvenliği için ertelendiğini söyledi.

Her ne kadar dizinin yapım aşaması yolunda gidiyor olsa da, evden çalışmanın birlikte çalışmak gibi olmadığını ve her ne kadar online toplantıların duruma yardımcı olsa da teknik zorlukların arttığını belirtmiş. Bu yüzden Riot Games ve Fortiche Studio, Arcane’nin yayın tarihini 2021’e ertelemeyi uygun görmüş.

Arcane ile çeşitli LoL şampiyonlarının hikayelerini izleyeceğiz.

Okumaya Devam ET

Popüler olan başlıklar